Dokładnie rok temu, 25 lipca, z inicjatywy Duńskiej policji, Europolu, firm McAfee i Kaspersky Lab powołano projekt No More Ransom. Do dzisiaj swoją współpracę zadeklarowało 109 partnerów – w tym od niedawna CERT PSE. Wśród firm i organizacji, które ostatnio dołączyły do projektu znajdują się: Abelssoft, Ascora GmbH, Barclays, Bitsight, Bournemouth University (BU), CERT.BE, Claranet, Cyber Security Agency of Singapore (CSA), ESTSecurity, Fortinet, Global Forum on Cyber Expertise (GFCE), InterWorks, IPA (Information-technology Promotion Agency, Japan), KISA (Korea Internet & Security Agency), Munich RE, TWCERT/CC, LLC, University of Porto oraz vpnMentor.

„No More Ransom” to odpowiedź na rosnące zagrożenie złośliwym oprogramowaniem, które szyfruje zawartość dysków – ransomware. O skali zagrożenia może świadczyć fakt, że liczba odnotowanych ataków w okresie od kwietnia 2016 do marca 2017 wzrosła o 11,4% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Najbardziej znany atak, który miał miejsce w maju: WannaCry, dotknął ponad 300 tys. ofiar w 150 krajach. Ze skutkami ataku ExPetya z końca czerwca niektóre firmy borykają się do dziś.

Autorzy projektu zgromadzili na stronie nomoreransome.org 54 narzędzia do deszyfrowania, przeznaczone do 104 rodzajów ransomware. Dzięki tym narzędziom udało się odszyfrować 28 tysięcy urządzeń, co dało oszczędność 8 milionów euro.

Uczestnicy projektu skupiają się nie tylko na bezpośredniej walce z ransomware. Prowadzą także działalność edukacyjną, nastawioną na uświadamianie o zagrożeniach i sposobach ich zapobiegania.

Pełny artykuł na stronie Europolu > https://www.europol.europa.eu/newsroom/news/over-28-000-devices-decrypted-and-100-global-partners-%E2%80%93-no-more-ransom-celebrates-its-first-year