WhatsApp i Telegram to aplikacje do obsługi wiadomości osobistych, które mają na swoim koncie ponad 1,7 miliarda użytkowników na całym świecie. Są często używane głównie ze względu na bezpieczeństwo ich komunikacji.

Ostatnie badania pokazują jednak, że istnieją podatności w zabezpieczeniach, które umożliwiają manipulację i kradzież danych użytkowników z urządzeniami Android.

Dzięki domyślnym ustawieniom w WhatsApp oraz określonej konfiguracji w Telegram’ie, aplikacje te mogą przechowywać pliki takie jak zdjęcia i wiadomości audio, zanim użytkownik będzie mógł otworzyć oryginalny załącznik. Problem polega na tym, że Android może przechowywać pliki w dwóch lokalizacjach – pamięci wewnętrznej i zewnętrznej. Dostęp do danych w pamięci wewnętrznej może uzyskać tylko aplikacja, która je zapisała. Dane w pamięci zewnętrznej są definiowane jako czytelne – każda aplikacja lub użytkownik może je odczytywać i modyfikować.

Zaleca się zmianę ustawień WhatsApp do przechowywania plików w pamięci wewnętrznej i nieużywanie funkcji „Galeria” w Telegraph. 

Źródło: https://www.darkreading.com/mobile/flaws-in-telegram-and-whatsapp-on-android-put-data-at-risk/d/d-id/1335253