Dzień bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004r. W Polsce jest organizowany po raz 15, z każdym rokiem w tę inicjatywę angażuje się co raz więcej państw i organizacji, nie tylko w Europie.
W tym roku w Polsce obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) odbywają się pod patronatem Ministerstw Cyfryzacji oraz Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji. Głównym koordynatorem jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility).

5 lutego 2019 r. w teatrze Palladium w Warszawie odbędzie się największa w Europie konferencja „Dzień Bezpiecznego Internetu 2019”, w której udział wezmą eksperci z całego świata. Organizatorzy zadbali o transmisję online z konferencji, którą będzie można obejrzeć pod adresem  www.facebook.pl/bezpiecznyinternet.

Państwowy Instytut Badawczy NASK zachęca do realizacji przez cały miesiąc lokalnych akcji edukacyjnych. Do tej pory zgłoszono już ponad 3000 takich inicjatyw, w których weźmie udział ponad 200 000 dzieci.