Cyberprzestępcy wykorzystują sytuację kryzysową wywołaną przez epidemie Coronavirusa. Posługują się wieloma metodami aby wywołać niepokój czy zainteresowanie oraz wyłudzić od nas dane i pieniądze. Użytkownicy szukają w Internecie informacji na temat rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Cyberprzestępcy stworzyli niebezpieczną aplikację- Coronavirus Tracker, która ma wyświetlać statystyki i mapę z liczbą zarażonych osób na świecie. Zainstalowanie tej aplikacji prowadzi do zaszyfrowania danych na naszym telefonie i żądania okupu za ich przywrócenie.

 

Inną powszechnie stosowaną i lubianą przez hakerów metodą jest phishing.

W ostatnim czasie rozsyłane są maile podszywające się m.in. pod dyrektora WHO. Kampania rozpoczęła się 19 marca, wiadomość zawiera załączniki z informacjami jak zapobiegać chorobie COVID-19 i jak ją zwalczać. Adresaci są również proszeni o przesyłanie wiadomości swoim bliskim. Niestety załącznik dostarcza złośliwe oprogramowanie HawkEye.

covid

Cyberprzestępcy nie szczędzą również szpitali. W Czechach doszło do incydentu, który spowodował zamknięcie całej sieci IT placówki, co uniemożliwiło pracę lekarzy a pacjentów przekierowywano do innych szpitali. Podchodźmy również z dystansem do informacji jakie pojawiają się w Internecie. Złośliwi użytkownicy rozprowadzają fakle newsy aby wzbudzić jeszcze większy chaos wokół epidemii Coronavirusa i wykorzystać naiwność innych.